X
 29.03.2019 Политика

Норвешки министер поднесе оставка поради партнерката

Норвешкиот министер за правда Тор Микел Вара поднесе оставка откако неговата партнерка беше обвинета за повеќе работи, меѓу кои и за палење на автомобилот на Вара.

Норвешката безбедносна агенција соопшти дека партнерката на министерот, Лаила Бертосен, била приведена поради истрага за осум прекршоци чија мета бил Вара од декември.

Меѓу тие прекршоци се палење на автомобилот, праќање анонимни заканувачки писма до министерот, испишување графити на неговата куќа.

Бертосен ги негираше сите обвиненија.

- Има некој на кого сум му попотребен отколку на мојата влада, а тоа е мојата фамилија - истакна Вара на прес-конференција.

Тој влезе во норвешката влада минатата година.
Подготвил: Билјана Арсовска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Политика