X
 29.05.2018 Култура

Младите во регионот и во Европа: Кој најдолго живее со родителите, а кој најбрзо си заминува?

Склони сме кон тоа да веруваме дека насекаде низ светот младите побрзо се осамостојуваат отколку кај нас.

Новото истражување опфати голем број земји од Европа и покажа дека ситуацијата кај нас е прилично алармантна.

1
Фото: Eurostat

Мажите во Македонија се најприврзани за домот во споредба со мажите од другите делови на Европа и просечно го напуштаат домот на 35,2 години. Кога станува збор за просечната возраст и кај мажите и кај жените, тоа е 31,5 година.

Црногорците, пак, просечно (и кај мажите и кај жените) се нација што најдоцна го напушта домот - на 32,5 години.

Забележан е и тренд во кој младите во јужните земји на Европа остануваат подолго време кај родителите, па Хрватска, Италија, Грција и Шпанија се на врвот на листата.

2
Фото: Eurostat


На дното е северниот дел на континентот - нациите што најмлади ги напуштаат домовите се Швеѓаните и Данците.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура