X
 29.10.2022 Живот

Габриел Гарсија Маркез: „Не престанувајте да се смеете дури ни кога сте тажни - не знаете кој може да се вљуби во вашата насмевка“

Кога Габриел Гарсија Маркез почнал да работи на својот роман „Сто години самотија“, морал да ја напушти својата работа.

Го продал својот автомобил и имал огромен долг. Во еден момент ги продал и својот омилен миксер и фенот на неговата сопруга за да стигне до пари. Откако дознала што направил, неговата сопруга му рекла: „Не дозволувај овој роман да биде лош.“

Во продолжение се некои од најдлабоките и најубави мисли од овој автор, кој не само што беше талентиран писател, туку беше и личност што поминала низ тешки времиња.

Ако поради некоја причина се чувствувате лошо и слабо, прочитајте ги.

- Мора да се обидеме да го слушнеме гласот на детето кој и понатаму останува во нас. Ако го слушаме тоа дете, повторно нешто ќе почне да гори во нашите очи. Ако ја изгубиме врската со детето, ќе заврши и нашата врска со животот.

- Човек не умира кога треба, туку кога може.

- Срцето ги елиминира лошите спомени и ги зголемува добрите. Благодарение на оваа вештина, успеваме да го издржиме бремето од минатото.

- Проблемот со бракот е што тој завршува секоја вечер по водењето љубов и мора повторно да се изгради секое утро пред појадокот.

- Лудите луѓе не се луди ако некој го прифати нивното размислување.

- Ако жената е во неволја, знам дека ќе биде во ред. Сосема ми е јасно дека жените владеат со светот.

- Непобедливата моќ што го движи светот е невозвратената љубов, а не среќната љубов.

- Секогаш е подобро да дојдете во погрешно време отколку да чекате покана.

- Една минута помирување вреди повеќе од цел живот пријателство.

- Никогаш не престанувајте да се смеете, дури ни кога сте тажни, бидејќи не знаете кој може да се вљуби во вашата насмевка.

Извор: Bright Side
Фото: Wikipedia
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот