30.01.2020 Култура

„Мој термин“ - претстава за лудото време и ние во него

Сите ние сме „луди“ на свој начин, но ако се затвориме во нашето лудило, сигурно нема да си помогнеме. Можеме ли да погледнеме малку подалеку од нашиот нос и да се свртиме кон ближниот, кон другиот? Заборавивме да комуницираме, но сѐ повеќе умееме да се судиме еден со друг. Иако на прва може да помислите дека – а ха, претставата „Мој термин“ зборува за луѓето кои се таму некаде и имаат некојси проблем, што има долг назив и добар дел од нас не го разбираат (опсесивно-компулсивно нарушување), сепак, во дел од сцените може да се пронајдеме сите.

Оливер Митковски, Сашка Димитровска и Александар Микиќ

Претставата на малата сцена во Македонскиот народен театар при крајот на претходната сезона ја постави режисерот Синиша Евтимов. Современите комедии се неговиот заштитен знак, а речиси нема негова претстава за која нема борба за карта повеќе или, пак, не се игра со години на репертоар. „Мој термин“ е веќе 14 пати изведена, а со оглед на тоа дека станува збор за период од половина сезона, тоа е одличен резултат.

„Мој термин“ е инспирирана од шпанскиот филм „TOC TOC“ (Trastorno Obsesivo Compulsivo), што во превод од шпански јазик означува опсесивно-компулсивно нарушување. Кај нас почна да се работи со работен наслов „Тик Так“, но сосема ви е логично зошто насловот прерасна во „Мој термин“, знаејќи на што алудира во македонски услови.

Александар Микиќ, Јордан Симонов, Александар Михајловски и Николина Кујача

Позитивната реакција на публиката (која дури и неумешно си ги повторуваше репликите или си толкуваше гласно) доволно кажува дека темата допира до секого.
Актерите, од прв до последен – со мајсторски улоги. Владеат Тања Кочовска и Александар Микиќ. Евтимов секогаш знае да ги избере најдобрите актери за своите претстави. Хемијата на сцена и заемната почит се евидентни во играта на Јордан Симонов, Сашка Димитровска, Оливер Митковски, Николина Кујача, Александар Михајловски, Кочовска и Микиќ. Некој има проблем со фокусирање на бројки, друг не може да оди по линии и е опседнат со симетријата, трет лик има страв од вируси и бактерии, четврти има дислексија и проверува по многу пати дали ја исклучил струјата/водата, а некој повторува исти зборови по два пати.

Јордан Симонов, Николина Кујача и Александар Микиќ

За комплетен визуелен впечаток на претставата се погрижија Илина Ангеловска (сценографија), Александар Ношпал (костимите), Горан Игњатовски (дизајн на маските).
„Мој термин“ е уште еден доказ дека само уметноста може да нѐ спаси од секојдневното лудило и да нè мотивира да погледнеме во себе преку другите околу нас.

Тања Кочовска, Александар Микиќ и Јордан Симонов

Фото: Кире Галевски