X
 30.10.2022 Култура

Ова се најдобрите дестинации за 2023 година според „Нешнл џиографик“

Никогаш не е рано да почнете со планирање на големите патувања за следната година.

И „Нешнл џиографик“ почнува рано објавувајќи ја својата листа „Најдоброто од светот“ со 25 дестинации што мора да ги посетите во 2023 година.

Листата со земји е поделена во пет категории.

- Надежта е дека 2023 година нема да биде само големо враќање на патувањата, туку и повторно откривање на чудата. Затоа што кога нешто ве воодушевува, го третирате со почит. Токму таков дух сакаме да поттикнеме на оваа листа - вели Ејми Алипио, постар уредник на „Нешнл џиографик травел“.

Листата се фокусира на дестинации чии заедници прават напори за зачувување, патувања за исцелување и наследство, како и места кои вршат важна работа во екотуризмот.

На овогодишната листа, „Нешнл џиографик“ воведе нова категорија, заменувајќи ја „одржливоста“ со поширока категорија наречена „заедница“.

- Станува збор за проширување на фокусот на луѓето кои се стремат кон одржливи дестинации и различните начини што се манифестираат, од подостапни патувања до поддршка на локални бизниси - вели Алипио.

Одржливоста е вметната во секоја категорија. Останатите четири категории се природа, култура, авантура и семејство.

Петте дестинации наведени под насловот „заедница“ претставуваат различен опсег на силни страни.

Гана е наведена како важна дестинација за патниците во Западна Африка. На листата се најдоа и Алберта и Канада.

- Тие беа лидери во домородниот туризам, во основа ги учат патниците за начините на живот на првите нации во Северна Америка и нивните живи, современи култури - вели Алипио.

Градот Милвоки во Висконсин се најде на листата затоа што ја поддржува својата креативна заедница. И на грчките Додеканески Острови, Карпатос се истакнува поради одржливиот туризам.

На листата се најдоа нови атракции. Долгоочекуваниот голем египетски музеј во близина на Каиро е вклучен во изгледот на Египет на списокот за 2023 година во категоријата „култура“. А Чарлстон, Јужна Каролина, во јануари ќе го отвори Меѓународниот афроамерикански музеј.

slovenija
Фото: Freepik

Државата Јута во САД, каде што петте национални паркови привлекуваат многу туристи, се појавува во категоријата „авантура“ делумно поради нејзините напори да ги насочи туристите во некои од нејзините помалку познати области.

Словенија е долгогодишен лидер во одржливиот туризам. Оваа земја ги спојува велосипедските патеки со посети на лозја, производители на сирење и други производители на храна и си обезбеди место во категоријата „природа“. Во оваа категорија се најдоа и шкотските висорамнини, португалскиот вулкански архипелаг Азори и Боцвана, поради нивните напори за зачувување и одржливост.

Колумбија се најде во центарот на вниманието со дизни-филмот „Енканто“, што ја прави одличен избор за категоријата „семејство“. Во Калифорнија, патеката „Кростаун“ во Сан Франциско е уште едно место совршено за семејна авантура.

Во категоријата „авантура“ се најде Чокекирао, Перу, локација на Инките.

И Нов Зеланд, кој долго време беше главен град во категоријата „авантура“, повторно се најде на листата.

2
Фото: Freepik

Азија, која побавно се отвора поради пандемијата, се истакна во категоријата „култура“.

Вака изгледа целосната листа на „Нешнл џиографик“.

Култура

Вија Апија, Италија
Бусан, Јужна Кореја
Камени пештери кај портата на змејот, провинција Хенан, Кина
Египет
Чарлстон, Јужна Каролина

Природа

Шкотски висорамнини
Боцвана
Словенија
Национален парк Биг Бенд, Тексас
Азорски Острови

Авантура

Нов Зеланд
Чокекирао, Перу
Јута
Австриски Алпи
Национален парк Ревилагигедо, Мексико

Заедница

Додекански Острови, Грција
Милвоки, Висконсин
Алберта, Канада
Лаос
Гана

Семејство

Тринидад и Тобаго
Кростаун трејл, Сан Франциско, Калифорнија
Колумбија
Манчестер, Велика Британија
Швајцарија

Извор: CNN
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура