X
 01.04.2021 Технологија

Најавен нов авион што ќе лета од Лондон до Њујорк за еден час

Суперсоничниот авион „аерион АС3“, дизајниран и развиван од американската корпорација „Аерион“, ќе може да лета со брзина од околу 5.000 километри на час.

Авионот би можел да лета преку Атлантикот, од Лондон до Њујорк, за еден час или помалку. Меѓутоа, според плановите, авионот би требало да го направи првиот лет до крајот на деценијата.


Фото: Aerion Supersonic

Авионот бил дизајниран за да пренесува најмногу 50 патници. Компанијата што работи на авионот веќе работела на друг суперсоничен авион, „аерион АС2“, кој е приватен авион за 8-12 патници.

Компанијата истовремено е партнер на „Боинг“ и работи со „Џенерал електрик“ на дизајн на мотор за своите суперсонични авиони. „Аерион“ соработува и со истражувачкиот центар „Лангли“ на американската вселенска агенција НАСА.


Фото: Aerion Supersonic

Компанијата работи и на технологија која ќе го елиминира звукот на сонична експлозија. Сепак, постојат уште многу предизвици што треба да се надминат за луѓето да може да летаат со овој авион.

Автор: Сајан Чакраварти
Извор: luxurylaunches.com
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија