X
 01.11.2023 Политика

Концерт за поддршка на Палестина во поранешна Југославија собрал 30.000 луѓе

Војната во Газа го изненади светот иако проблемот со Палестина трае со години. Стари написи во весници од 1982 година, објавени од веб-страницата „Југопапир“, покажуваат дека во поранешна Југославија се организирал рок-концерт за Палестина.

- Во петокот, 9 јули, во Белград се одржа голем собир за солидарност со борбата на палестинскиот народ. Над 30.000 млади луѓе се собраа на плоштадот „Маркс и Енгелс“ оддавајќи им поддршка на Палестинците против израелскиот агресор - пишува во еден напис на „Џубокс“ од 1982.


Фото: Yugopapir

Во продолжение е превод од преостанатиот дел од написот.

- Со окупирањето на голем дел од независен Либан и окупирањето на главниот град Бејрут, израелската армија го стави народот на Палестина, кој долги години се бори за остварување на своите легитимни права, пред свршен чин. Извршувајќи брутална агресија, Израелците користат фашистички методи, добро познати во историјата. Како да ги заборавија сите ужаси од Втората светска војна, во која еврејскиот народ претрпе огромни жртви. Младите од Белград целосно ја изразија својата солидарност. Здружението на социјалистичката младина организира собир наречен „Смрт на фашизмот – слобода на народот“. Сите присутни ги поздрави националниот херој, генерал-полковник Душан Корач, кој зборуваше за борбата на палестинскиот народ и поддршката што нашата земја ја дава на таа борба. Претставникот на ПЛО во Белград, Мохамед Нафан, им се заблагодари на народите и народностите на Југославија за помошта и солидарноста. За време на концертот беше прочитана телеграма од лидерот на палестинскиот народ Јасер Арафат упатена до овој собир, Сојузот на борците и младите на Југославија. За време на музичкиот дел се појави Р. М. Точак со споредната група „Електрични оргазам“, Аки Рахимовски и „Рибља чорба“. Тие беа главно кратки настапи, но многу ефективни. „Рибља чорба“ изведе неколку добро познати нумери, но и неколку нови, за кои Бора рече дека ќе се најдат на следниот албум кој се очекува да излезе наесен. Треба да се напомене дека за нашето домашно искуство, овој концерт имаше прилично квалитетен звук, што секако е напредок за идните потфати - гласи написот.

На сличен начин било известувано за настанот и од страна на „РТВ Ревија“.

- Како една неправда брзо раѓа друга можеше да се види кога меѓу многуте транспаренти на арапски се појави еден од ретките на српско-хрватски, на кој пишуваше: „Синови на Јуда - ќе го одмаздиме Бејрут“ - стои во овој напис.

Извор: Index
Насловна фотографија: Yugopapir 
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Политика