X
 03.06.2020 Култура

Анализа на филмовите на Квентин Тарантино направена лично од Тарантино

Повеќе од 30 години работата на Квентин Тарантино предизвикува огромна дискусија меѓу љубителите на филмот. Секој љубител на филмот го знае секој филм направен од Тарантино - „Касапски кучиња“, „Евтини приказни“, „Омразените осуммина“, „Беше еднаш во Холивуд“.

Во видеоесејот подолу со наслов „Сега го гледаш“ се анализира делото на Тарантино, во најголем дел лично од Тарантино.

- Исто како неколку млади Французи да се во кафуле, како да зеле банален американски крими-роман и сега прават филм, ама не базиран на тој роман, туку на поезијата што ја читаат меѓу редови - вака Полин Каел, критичар од „Њујоркер“, го опишува Тарантино.

Овие и други слични клипчиња можат да се најдат на видеото подолу и ги сочинуваат деловите што не потекнуваат директно од филмовите на Тарантино или филмовите што го инспирирале.

Инспирација на Тарантино е познатиот француско-швајцарски филмски режисер Жан-Лук Годард. Овој режисер го инспирирал Тарантино на голем број акти на културна транспозиција, а овој видеоесеј ги спојува и коментарите на уште неколку познати луѓе: Кристоф Валц, кој раскажува за неговиот лик во „Неславни копилиња“ каде што го глуми Ханс Ланда, за кој Тарантино вели дека можеби е и најдобриот лик што некогаш го создал, а Валц го игра со толкаво уживање што успеа да ги фасцинира и оние што мразат филмови.


Извор: Open Culutre
Фото: Screenshot/YouTube
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура