X
 12.12.2019 Култура

Неверојатни факти за познатите филмови

Дали го знаевте ова?

Шон Конери носел перика секојпат кога го играл Џејмс Бонд.

Арнолд Шварценегер бил платен приближно 21.429 долари за секој од 700 збора што ги кажал во „Терминатор 2“.

Оригиналните снимки од „Апокалипса сега“ траат 230 часа.

Волт Дизни не му дозволил на Алфред Хичкок да снима во Дизниленд во 60-тите години бидејќи тој го направил одвратниот филм „Психо“.

„Психо“ на Хичкок бил првиот американски филм во кој е прикажана веце-школка.

Питер Селерс бил платен 1 милион долари за „Д-р Стрејнџлав“ - 55% од буџетот на филмот.

Постои звучен ефект наречен „Вресокот на Вилхелм“ кој бил искористен во 200 филма и серии од 1951 година.„Django unchained“ е прв филм во последните 16 години во кој Леонардо ди Каприо не е најплатен актер.

Режисерот на „Холокаустот на канибалите“ морал да докаже на суд дека актерите сè уште се живи и не биле убиени за време на снимањето.

Теписите во „Сјаење“ и „Приказна на играчките“ се речиси идентични.

 Рајан Гослинг бил изнајмен да го игра Ноа во „Notebook“ затоа што режисерот сакал некој што „не е згоден“.


Оригиналните снимки од „Волкот од Вол стрит“ траеле повеќе од 4 часа.

Марк Волберг и Мет Дејмон се согласиле да не ја кажуваат вистината доколку некој ги замени двајцата.

Виго Мортенсен не сакал да работи на „Господар на прстените“ сè додека неговиот син не го молел за тоа.

На Пирс Броснан му било забрането да носи костум во кој било друг филм освен оние со Џејмс Бонд во периодот од 1995 до 2002 година.

Во „Слободниот ден на Ферис Булер“, Чарли Шин останал буден 48 часа за да го добие посакуваниот изглед за краткото појавување.„Фантазија“ требало да биде краток филм, но Волт Дизни потрошил повеќе од планираното и одлучил да го направи долг филм.

Шон Конери одбил улоги во „Матрикс“, „Господарот на прстените“ и „Индијана Џонс 4“.

За да му се заблагодари за улогата на духот во „Аладин“, „Дизни“ му испратил слика од Пабло Пикасо на Робин Вилијамс.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура