X
 03.06.2024 Култура

Најуспешните серии на „Нетфликс“: Една има дури 252 милиони часа гледаност

„Нетфликс“ одамна се смета за еден од водечките стриминг-сервиси каде што љубителите на сериите можат да најдат серии и филмови од сите жанрови.

Ова се десетте најуспешни серии на оваа стриминг платформа.

„Венсдеј“, 1. сезонаКомичната хорор-серија за паметната и саркастична Венсдеј Адамс собра 252 милиони и 100 илјади часа гледаност.

Втората сезона е во подготовка.

„Почудни нешта“, 4. сезонаСеријата за натприродни сили, тајни експерименти и една чудна девојка во мало гратче во 80-тите години има 140 милиони и 700 илјади часа гледаност.

„Монструм: Приказната за Џефри Дамер“
Приказната за еден од најозлогласените сериски убијци во САД има 115 милиони и 600 илјади часа гледаност.

Серијата е раскажана од гледна точка на неговите жртви.

„Бриџертон“, 1. сезонаПрвата сезона на серијата „Бриџертон“ се фокусира на сложената љубовна врска на најстарата ќерка од семејството Бриџертон.

Серијата има 113 милиони и 300 илјади часа гледаност.

„Дамски гамбит“Сместена за време на Студената војна, серијата ја раскажува приказната за Бет Хармон, која се обидува да стане велемајстор во шах.

Серијата има 112 милиони и 800 илјади часа гледаност.

„Ноќниот агент“, 1. сезона
Базирана на романот на Метју Кирк, серијата „Ноќниот агент“ е софистициран акционен трилер фокусиран на агент на ФБИ кој работи во подрумот на Белата куќа, управувајќи со телефон што никогаш не ѕвони.

Серијата има 98 милиони и 200 илјади часа гледаност.

„Излажи ме еднаш“Откако нејзиниот сопруг е брутално убиен, Маја на надзорна камера забележува некој што треба да биде мртов.

Оваа серија има 98 милиони и 200 илјади часа гледаност.

„Почудни нешта“, 3. сезонаТретата сезона на успешната серија доби позитивни критики за визуелните елементи и хуморот, но некои ја критикуваа нејзината прекумерна референција на поп-културата.

Серијата има 94 милиони и 800 илјади часа гледаност.

„Бриџертон“, 2. сезонаВтората сезона на „Бриџертон“ ја продолжува приказната за осумте блиски браќа и сестри од моќното семејство Бриџертон кои се обидуваат да најдат љубов.

Оваа сезона има 93 милиони и 800 илјади часа гледаност.

„Вештерот“, 1. сезонаВолшебникот Гералт, кој е мутиран ловец на чудовишта, се обидува да го најде своето место во свет каде што луѓето често се полоши од ѕверовите.

Серијата има 83 милиони часа гледаност.

Извор: 24sedam.rs
Фото: Screenshot/YouTube
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура