X
 03.12.2022 Живот

Слика од 70-тите предизвика дебата: Зошто дамите од овој период биле поубави од денешните?

Фотографија од 70-тите години на минатиот век предизвика бурни реакции на социјалните мрежи.

За брзо време фотографијата стана вирална, а под неа почнаа да се појавуваат коментари и сеќавања на тогашниот живот. Она за што повеќето се согласија беше фактот дека тогаш жените биле вистински природни дами.

Речиси и немало естетски корекции, а дамите во тој период имале и неверојатна харизма и енергија. На фотографијата младите дами позираат во добро расположение и тоа во парчиња облека што и денес се сметаат за исклучително модерни.

Тогашните стандарди за убавина беа сосема поинакви од денешните. Многу интернет-корисници кои наидоа на оваа слика се согласија дека дамите во тоа време изгледале многу подобро, а денешните девојки и жени губат секаква смисла и си ја уништуваат автентичноста.Извор: Stil.kurir.rs
Фото: Facebook
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот