X
 04.04.2024 Образование

Универзитетот во Цирих се повлекува од меѓународното рангирање на универзитетите

Универзитетот во Цирих се повлекува од рангирањето на универзитетите објавено од магазинот „Тајмс хајер еџукејшн“.

Како што објави универзитетот, одлуката е донесена затоа што рангирањето создава лажни стимулации. Според швајцарскиот универзитет, рангирањето често се фокусира на мерливи резултати, создавајќи поттик да се зголеми бројот на публикации наместо да се даде приоритет на квалитетот на содржината.

Од универзитетот додаваат дека рангирањето сугерира и дека тие сеопфатно ги мерат различните достигнувања на универзитетот во истражувањето и наставата. Затоа, Универзитетот во Цирих повеќе нема да дава податоци за рангирањето.

На последното рангирање за 2024 година објавено во септември 2023 година, Универзитетот во Цирих беше рангиран на 8. место меѓу најдобрите универзитети во светот.

Извор: Swissinfo.ch
Фото: Wikipedia
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование