X
 05.11.2020 Здравје

Што помага за добар имунитет на децата во време на настинки и пандемија, советуваат д-р Искра Лазаревска и д-р Катерина Ставриќ

Со променливото време и пониските температури стартува и сезоната на настинките. Училиштата и градинките почнаа со настава, а една од грижите на родителите, особено на помалите деца кои имаат контакт со другарчиња, е како да го одржат здраво своето дете, како да ги заштитат од настинки и како да изградат силен имунитет.
Се советувавме со педијатри, имунолози, пулмолози за тоа кој е рецептот за здраво дете и солиден имунолошки систем.

Здравиот имунолошки систем е едно од најважните оружја во справување со вирусните инфекции. Д-р Катерина Ставриќ, детски имунолог, и д-р Искра Лазаревска, детски пулмолог, советуваат како да се изгради силен одбранбен систем.

Прочитајте повеќе на Деца.мк.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје