05.12.2019 Живот

Медицинската сестра Жаклина Спасовска за најтажните и најсреќните моменти во 23 години работа на детска онкологија

Таа веќе 23 години работи со најмалите меѓу најтешко болните, со најисплашените, со децата со канцер, со нивните родители и е само една од оние што се борат за детските животи. Ја побаравме да ја запознаеме откако за неа зборуваа младите кои како деца го победиле ракот
-Најтешко ми е кога ќе се приврзам за некое дете и тоа ќе замине на мое дежурство. Тогаш сум најтажна. Кога не можеш да помогнеш, кога си немоќна, и иако се бориш и даваш сè од себе, на крај го губиш тоа дете. Тоа е најстрашното. Но, кога некое од децата ќе го победи ракот, ќе порасне, па ќе добие дете и ќе ми се јави да ме покани на мекици, на сунет... е тогаш нема посреќна од мене, вели сестра Жаки, една од омилените на децата на онкологија на Клиника за детски болести.

Прочитајте повеќе на овој ЛИНК.

Живот