X
 07.04.2022 Технологија

Бил Гејтс точно го предвидел технолошкиот развој уште во 1995 година

Се чини дека Бил Гејтс добро знаел како ќе се движи напредокот на технологијата уште во 1995 година.

Старо видео го покажува Гејтс, кој е еден од основачите на „Мајкрософт“, како ги споделува своите предвидувања за технолошкиот развој. Во тоа време тој очекувал да имаме уред кој ќе го носиме со себе и кој ќе биде замена за повеќе технологии.

- Добивање пораки, гледање на последните вести, разгледување различни локации, следење на вашата агенда, чување стотици фотографии од вашите деца таму, сите овие работи се можни со ваков вид технологија - рекол Гејтс во 1995 година.


Тој зборувал и за можноста за плаќање со телефон, која денес ни е достапна, но и за услуги со кои луѓето ќе може да гледаат серии по желба, како „Нетфликс“. Гејтс тогаш предвидел и дека преносниот уред, кој тој го нарекол џебен компјутер, ќе им чита насоки на луѓето и ќе ги предупредува за сообраќајот додека патуваат.

Конечно, тој зборувал и дека во иднина ќе има повеќе луѓе што ќе работат од далечина.

Извор: Indy100
Насловна фотографија: Youtube (printscreen)
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија