X
 07.06.2020 Култура

„Двојник“ - серија во која оскаровецот Џ. К. Симонс нѐ води во димензија на два света

Незадоволен од својата работа во Берлин во Обединетите нации, каде што работи веќе 29 години, Хауард Силк (Џ.К.Симонс) сака промена.

Откако неговиот шеф му дал до знаење дека не е можна промоција, Хауард дознава дека промоцијата му била дадена на неговиот колега Марсел. Неговиот живот се менува откако дава отказ за да се грижи за својата сопруга Емили, која е во кома по преживеана сообраќајна несреќа. Набрзо Хауард го запознава Прајм, неговиот двојник од паралелен свет кој е во потрага по Болдвин, која убива луѓе од двата света и бара Хауард да тргне со неа во мисија.

Серијата поставува многу етички прашања, како што се теми за идентитетот, судбината и погрешни одлуки. Џ. К. Симонс воодушевува со неговата глума и како покорен и тивок работник, и како студен и одлучен шпион кој видел многу акција во животот и е најдобар во својата работа.

Дополнително, забавува разликата помеѓу двата света. Дејството се случува во Берлин, но особено е забавно да се забележат разликите помеѓу овие два света. Хауард воопшто не е свесен дека работи за организација што го следи преминот помеѓу двата универзуми. Уникатноста во серијата е начинот на кој лавиринтската шпионажа, со сите свои неизвесност и нејаснотии, е поставена над длабоките прашања за идентитетот на Хауард и за дејствувањето на неговиот свет.Извор: The Verge | Index.hr
Фото: Screenshot/YouTube
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура