X
 15.07.2016 Култура

Која серија е фаворит во трката за Еми наградите?

Мегапопуларната серија „Game of thrones“ се смета за фаворит за Еми наградите.

 

еми


Околу 19.000 членови од Академијата за телевизија имале две недели во јуни да изберат помеѓу 8.000 кандидатки емисии емитувани во претходните 12 месеци.

„Game of thrones“ би требало повторно да биде наградена после освоените 12 награди минатата година, меѓу кои е и онаа за најдобра драмска серија.

Се очекува и „Downtown Abbey“ ќе ги поправи резултатите од минатата година, кога и покрај 8-те номинации, серијата освои само 1 награда - за најдобра фризура.

Во продолжение се номинациите за Еми наградите:

Главна машка улога во драма серија

Кајл Чендлер, „Bloodline”
Рами Малек, „Mr.Robot“
Боб Оденкирк, „Better Call Saul“
Метју Рајс, „The Americans“
Лиев Шрибер, „Ray Donovan“
Кевин Спејси, „House of Cards“

Главна женска улога во драма

Клер Денс, „Homeland“
Вајола Дејвис, „How to Get Away With Murder“
Тараџи П Хенсон, „Empire“
Татијана Маслани, „Orphan Black“
Кери Расел, „The Americans“
Робин Рајт, „House of Cards“

Најдобра хумористична серија


„Black-ish”
„Master of None”
„Modern Family”
„Silicon Valley”
„Transparent”
„Unbreakable Kimmy Schmidt”
„Veep”

Најдобра драма


„The Americans”
„Better Call Saul”
„Downton Abbey”
„Game of Thrones”
„Homeland“
„House of Cards”
„Mr. Robot“

Најдобар ТВ филм

„All the Way”
„Confirmation”
„Luther”
„Sherlock: The Abominable Bride”

„A Very Murray Christmas” 

 

Целосната листа можете да ја проследите на официјалната страна на Еми наградите.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура