X
 07.07.2022 Култура

Ѕирнете во луксузната палата на Катерина: Била летна резиденција на руските императори, а денес е на продажба

Министерството за одбрана на Русија одлучи да ја продаде познатата палата на Катерина, која се наоѓа во градот Царско Село, 30 километри јужно од Санкт Петербург, Русија.

Палатата била летна резиденција на руските императори.

Иако неокласичните ентериери на Стасов и Камерон се неверојатна манифестација на вкус од крајот на 18 и почетокот на 19 век, палатата е најпозната по работата на Растрели во церемонијалните простории познати како Златна енфилада. Започнува со пространа воздушна сала, Големата сала или Сала на светлината, со спектакуларен таван и содржи многу, карактеристично украсени помали простории, вклучувајќи ја и реставрираната килибарна соба.

1
Фото: Wikipedia

Големата сала или Светлосна галерија, како што се нарекувала во 18 век, е свечена просторија во руски барокен стил дизајнирана од Бартоломео Растрели помеѓу 1752 и 1756 година. Големата сала била наменета за поважни приеми, како балови, свечени вечери и маскенбал. Салата е обоена во две бои и се простира на површина од околу 1.000 квадратни метри. Ја зафаќа целата ширина на палатата, прозорците од источната страна гледаат кон паркот, додека прозорците од западната страна гледаат кон плоштадот пред палатата. Навечер се палат 696 светилки на десет лустери кои се наоѓаат во близина на огледалото.

2
Фото: Instagram

Зад Големата сала се наоѓа витешката трпезарија. Собата била дизајнирана од Растрели во средината на 18 век. Малата соба е осветлена со четири прозорци кои гледаат кон формалниот двор. Архитектот поставил лажни прозорци со огледала и огледала на спротивниот ѕид, правејќи го коридорот попростран и осветлен. Украсена во типичен барокен стил, салата е исполнета со позлатени ѕидни резби, вратите се позлатени и украсни со модели на стилизирани цвеќиња. Таванот го насликал познат ученик на Руската школа од средината на 18 век. Се заснова на грчкиот мит за богот на сонцето Хелиос и божицата на зората Еос.

3
Фото: Instagram

Од другата страна на главните скалила се наоѓа Белата свечена трпезарија. Се користела за празнични вечери што ги приредувала царицата. Ѕидовите на трпезаријата се украсени со најголема екстраваганција на позлатени резби.

Собата за портрети е формална просторија од 100 квадратни метри. Ѕидовите се украсени со големи церемонијални портрети на царицата Екатерина I и царицата Елисавета Петровна, како и слики на Наталија Алексеевна, сестра на Петар Велики, и царицата Катерина Велика. Украсените подови на салата се направени од скапоцено дрво.

4
Фото: Wikipedia

Собата за цртање на Александра I била дизајнирана помеѓу 1752 и 1756 година и припаѓала на приватниот дом на царот. Дневната соба се издвојувала од другите свечени простории во палатата поради фактот што ѕидовите биле покриени со кинеска свила. Другиот декор во собата бил типичен за свечените простории на палатата - плафонски слики и позлатени резби. Елегантните маси за картички и украсените дрвени комоди прикажуваат јапонски, кинески и берлински порцелан.

soba
Фото: Wikipedia

Зелената трпезарија, која ја заменила „висечката градина“ на Растрели во 1773 година, е првата просторија во северното крило на замокот на Катерина, која Камерон ја дизајнирал за идниот император Павле и неговата сопруга. За време на големиот пожар во 1820 година собата била сериозно оштетена. Подоцна била обновена.

Комплексот згради на парцелата од седум хектари ѝ припаѓал на армијата речиси 225 години.

Извор: Telegraf.rs
Фото: Instagram
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура