09.01.2022 Живот

Дали треба да ги променам очилата - трик за контрола на емоциите

Бен и Ејми не се познаваат, но и двајцата штотуку останаа без работа. На почетокот и двајцата беа разочарани.

- Што ќе правам сега? - се прашуваа и двајцата.

Секој ден заспиваа, пливајќи во морето од негативни емоции.

Утрото Бен се буди вознемирен.

- Оваа работа секогаш ми се случува. Имам лоша среќа - помисли тој.

Негативните мисли на Бен се хранат сами од себе. Тие создаваат бесна бура во неговата глава, спречувајќи го да почне нова потрага по работа - или да прави нешто друго продуктивно.

Исто како Бен, и Ејми се буди со истите мисли. Но, нејзиниот одговор е различен: таа ја презема контролата и нејзините мисли ја менуваат нејзината перспектива.

- Таа работа никогаш немаше да ме однесе никаде. Сигурна сум дека можам да најдам подобра. Уште подобро, одамна сакав да направам нешто сама. Можеби ова е моментот што ми треба. Губењето на оваа работа ќе биде најдоброто нешто што ми се случило - мисли таа.

И покрај тоа што се соочува со слични ситуации, реакцијата на Ејми е многу покорисна. Со практикување емоционална интелигенција, таа може да го промени начинот на кој ги гледа околностите. Оваа едноставна промена на перспективата ѝ овозможува да ги контролира своите емоции, што ја натера да ја преземе контролата врз ситуацијата.

Оваа техника може да се нарече менување на вашите очила.

inteligencija
Фото: Freepik

Како да ги ставите вашите емоции под контрола, да ја промените перспективата и
позитивно да размислувате?

Луѓето што носат очила знаат дека понекогаш е потребна промена за да им се овозможи да гледаат појасно.

Понекогаш, треба да го правиме истото ментално: вашите мисли и емоции може да ви го заматат видот и расудувањето. Кога е така, треба да ги смените очилата: односно да ја смените перспективата.

Техниката на менување на очилата е вкоренета во принципите на когнитивната психологија.

Во 50-тите години психологот Алберт Елис подучувал дека ирационалното размислување е основната причина за многу емоционални проблеми. На пример, ирационалните верувања доведуваат до нездрави емоционални последици, како самосаботажа: бидејќи Бен верува дека нема среќа, тој станува обесхрабрен и немотивиран.

Спротивно на тоа, рационалното размислување на Ејми ѝ дозволува да чувствува разочарување и фрустрација, но во ограничена мера. Таа, исто така, признава дека многу луѓе ги губат своите работни места и стануваат успешни, и дека промената на околностите може да доведе дури и до позитивни резултати.

Со менувањето на очилата, Ејми останува урамнотежена и оптимист, создавајќи здрави емоционални последици.

Значи, ако често сте заробени во циклус на негативно размислување, обидете се со следново:

Запишете ги вашите мисли

Ставањето на вашите мисли во писмена форма - со вистинско пенкало и хартија, а не само со пишување - може да биде моќен начин да се принудите да се пресметате со вашите чувства.

Разговарајте со некого

Додека ги изразувате своите мисли и чувства пред некој на кој му верувате, може да се најдете повторно како размислувате за вашето мислење додека зборувате.

Ѝ давате на таа личност шанса да даде вредни повратни информации, да ги стави очилата на една минута. Со други зборови, ќе ви помогне да ја видите ситуацијата низ нејзини очи, па повторно ќе ги процените сопствените мисли и чувства.

Наполнете го умот со позитивни мисли

Негативните чувства, како сомневање и самосожалување, можат брзо да излезат од контрола. Фокусирањето на позитивни мисли може да ви помогне да најдете рамнотежа.

Затоа, следниот пат кога ќе откриете дека вашите емоции работат против вас, запрашајте се:

Дали треба да ги сменам очилата?

Бидејќи промената на перспективата може да ви помогне да го видите светот во поинаква светлина.

Автор: Џастин Барисо
Извор: Inc.com