X
 09.02.2020 Култура

Уникатна книжарница во напуштена куќа во Кина

Дури и во дигиталната ера постои нешто магично кога одите во книжарница. Некои од нив се антички и со прашина. Некои се нови и елегантни, а некои, пак, неочекувано, се изградени во огромни напуштени куќи.

1

2

Книжарницата „Педи Филд“ лоцирана во селото Ксиади во Кина е сосема поинаква од другите. Опкружена со оризови полиња, оваа напуштена куќа била редизајнирана за да ги задоволи потребите на љубителите на книгата.

3

4

Ксиади се наоѓа во кинеската провинција Фуџијан, блиску до границата со островската земја Тајван. Книжарницата го добила своето име поради полињата со ориз што ја опкружуваат.

Селото е старо над 800 години. Наместо да ги срушат градбите во селото, волонтерите ги реновираат и реставрираат. Голем дел од традиционалните структури, како храмовите, и понатаму се користат. Една од реновираните градби беше и книжарницата.

5

6

Книжарницата има над 7.500 наслови од различни жанрови - од уметност до општествени науки. Таа е специјализирана за книги за заштита на античките села, руралното образование и земјоделските цивилизации. Исто така, во неа се одржуваат уметнички изложби, театарски претстави и музички настани.

7

8

9
Фотографии: Chen Hao
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура