X
 09.05.2022 Образование

Никола Спировски освои злато на Балканската математичка олимпијада

Македонската репрезентација освои злато на годинашната Балканска математичка олимпијада (БМО), првпат во историјата, известија од Сојузот на математичари на Македонија.


Фото: SMM

Никола Спировски освои златен медал на годинашната БМО, а Дамјан Давков и Јан Стојановски освоија сребрени медали. Алексиј Тасиќ освои бронзен медал, а Јасна Илиева и Блаже Суклевски освоија пофалници.


Фото: SMM

Македонската репрезентација постигна екипен успех со вкупно 118 поени. Лидер на македонската екипа е Никола Велов, а заменик-лидер Петар Филиповски.


Фото: SMM

Балканската математичка олимпијада, 39. по ред, се одржува во Агрос, Кипар, од 4 до 9 мај.

Извор: SMM
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование