X
 10.10.2015 Технологија

Бионички екстремитети кои овозможуваат да трчаме, да се искачуваме и да танцуваме

Хју Хер е директор на биомектроника на Институтот за технологија во Масачусетс, а во видеото подолу, кој е краток клип од документарецот „Како да изградиш бионички човек“ нуди импресивно откритие во врска со неговата работа во создавање на вештачки екстремитети.

Тој вели дека токму неговото откритие ќе им помогне на луѓето кои ги изгубиле екстремитетите повторно да се чувствуваат како нови, особено затоа што воопшто не се забележува дека човек од со бионичка нога. Тој ја гради следната генерација на бионички екстремитети, роботска протетика инспирирана токму од неговата загуба.

Тој ги загубил двете нозе пред 30 години при искачување по планина. Како шеф на одделот за биомектроника тој ја покажува неговата неверојатна технологија.

Погледнете го и неговиот ТЕД-говор.Фото: Screenshot/YouTube

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија