X
 11.03.2024 Култура

Моменти од доделувањето на „Оскарите“ кои влегоа во историјата

Од првата церемонија во 1929 година и првата награда за најдобар актер, првиот филм на странски јазик, првиот награден актер со попреченост, до првата жена што доби награда за најдобар режисер - имало многу „мразокршачи“ во историјата на „Оскарите“.

На пример, првата победничка која немала бела боја на кожата бил Хет Мекданиел во 1940 година, наградена во категоријата за најдобра споредна женска улога, за улогата на Мами во филмот „Однесено од виорот“.

Неодамна јужнокорејскиот филм „Паразит“ влезе во историјата како прв филм од неанглиско говорно подрачје што ја освои наградата за најдобар филм.

Бариерите беа урнати со текот на годините, но има уште што да се направи.Извор: ВВС
Фото: ВВС
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура