X
 11.04.2019 Живот

Азиските деца се меѓу најздравите во светот - еве зошто

Многу истражувања укажуваат на тоа дека јапонските деца се едни од најздравите во светот, па затоа треба да ги разгледаме нивните навики и да направиме промена во нашите. Всушност, многу културни норми развиени во другите азиски земји се покажаа како исклучително корисни во одржувањето на здравјето на децата, често на начин на кој нема ни да помислите.

Спречување на децата да читаат од премногу блиску


Во многу кинески училишта се поставуваат шипки специјално дизајнирани да им помогнат на учениците да го задржат здравиот вид. Читањето и гледањето во книгите од преголема близина може да им наштети на нивните очи, така што шипките им помагаат на децата да одржуваат здраво растојание. Освен тоа, шипките им помагаат на децата да развијат добро држење.

Вежби за очите


View this post on Instagram

#眼保健操

A post shared by mermermer🎈🎈 (@zzzmermerzzz) on


Во Кина учениците од основно и од средно образование добиваат инструкции да ги вежбаат очите за да имаат подобра циркулација на крвта и да ги релаксираат мускулите на очите. Вежбите вклучуваат 6 сесии и триење на различни области околу очите. Вежбата обично се прави двапати на ден.

Правење тестови на отворено

Низ годините практиката на правење тестови на отворено се рашири низ цела Кина. Практиката обично е наменета да ги спречи учениците да не препишуваат, бидејќи клупите можат да бидат поставени подалеку, меѓутоа, постојат и други невидени здравствени придобивки. Не само што им овозможува на учениците да бидат изложени на свеж воздух и сончева светлина, туку и може да им помогне да го ублажат стресот.

Носат хируршки маски

Поголема е веројатноста луѓето да се разболат во зима поради тоа што се повеќе затворени во просториите, со што се поизложени на бактерии од други луѓе. Во Јапонија вообичаено е луѓето што се настинати или имаат алергии да носат хируршки маски за да помогнат да се намали ширењето на бактерии и вируси.

Стриминг-часови во живо

Кога е небезбедно да се оди на час, најчесто поради лошите временски услови, кинеските наставници стануваат креативни и едноставно предаваат надвор од нивните училници. Учениците можат да ги научат своите лекции од удобноста на нивните домови, што е особено корисно кога училиштата одлучуваат да продолжат со работа и покрај лошото време. Освен тоа, им помага на учениците што живеат во оддалечени области, кои инаку немаат пристап до училиште.

Помали порции наместо целосно јадење

Јапонската програма за ручек била развиена да им помогне на гладните деца по Втората светска војна, меѓутоа, и оваа модерна програма не се променила многу низ годините. Овие оброци немаат главно јадење. Наместо тоа, оброците се поделени во умерени делови, обично ориз, зеленчук и риба или месо, а кујната претежно е фокусирана на локално одгледувана храна.

Уживање во природа


Некои активности на отворено се сметаат за поважни во Јужна Кореја, а најпопуларни се пешачењето и кампувањето. Дури и луѓето што се навикнати на урбаниот начин на живот се познати по тоа што често одат на кампување. Овие програми исто така ставаат акцент на релаксирањето и подигнувањето на свеста за менталното здравје.

Пешачење


Фото: Freepik

Во многу азиски земји луѓето ставаат огромен акцент на шетањето наместо на користењето возила и јавен превоз. Во Јужна Кореја голем дел од уредите им помагаат на луѓето да ги бројат чекорите, така што стануваат сè попопуларни. Дополнително, во многу азиски земји децата одат пешки на училиште, особено во урбаните средини.

Следење на зависноста од интернет

Зависноста од интернетот и социјалните мрежи е сè пораширена меѓу децата. Во Јужна Кореја се преземени голем број активности за борба против зависноста од интернетот. Постојат различни кампови, рехабилитациски центри и центри за лекување за да им помогнат на младите луѓе што се зависни од интернет. Владата дури донесе закони што ги спречуваат децата на возраст под 16 години да имаат пристап до интернет по полноќ.

Децата се соочуваат со поголема одговорност

Во Јапонија од децата се очекува да прават многу активности самостојно, што не би се очекувало од децата во други земји. Тие треба сами да одат на училиште, да извршуваат семејни задачи, па дури и да ги исчистат училниците наместо служителите. Ова им помага на децата да научат да бидат независни и одговорни и подобро да се грижат за себе.

Поздрави оброци

Многу азиски земји наоѓаат различни начини да направат здрава храна за децата. Во Јапонија зеленчукот е главно јадење, со помал акцент на месо, масти, млечни производи и шеќер. И супата е главен дел од азиската исхрана со тоа што Кинезите често употребуваат здрави намирници како гоџи бобинки и ѓумбир.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот