X
 13.03.2023 Култура

Ова се победниците на 95. издание на „Оскарите“

95. доделување на „Оскарите“ дефинитивно не беше како минатогодишната церемонија. И поради тоа, луѓето зад сцената веројатно дишат полесно.

По шлаканицата, Академијата формира кризен тим кој беше тука да се погрижи ако работите излезат од контрола. За среќа, церемонијата што се одржа синоќа беше лишена од тој тип драма и од многу изненадувања.

Очекувано, филмот „Everything Everywhere All at Once“ се покажа како голем победник, освојувајќи „Оскар“ за најдобра актерка, споредна машка улога и споредна женска улога, најдобро оригинално сценарио, најдобар филм и најдобра режија.

Во продолжение погледнете ги победниците.

Најдобар филм

„All Quiet on the Western Front“
„Avatar: The Way of Water“
„The Banshees of Inisherin“
„Elvis“
„Everything Everywhere All at Once“
„The Fabelmans“
„Tár“
„Top Gun: Maverick“
„Triangle of Sadness“
„Women Talking“

Најдобра актерка во споредна улога

Анџела Басет, „Black Panther: Wakanda Forever“
Хонг Чау, „The Whale“
Кери Кондон, „The Banshees of Inisherin“
Џејми ли Кертис, „Everything Everywhere All at Once“
Стефани Су, „Everything Everywhere All at Once“

Најдобар актер во споредна улога

Брендан Глисон, „The Banshees of Inisherin“
Брајан Тајри Хенри, „Causeway“
Џуд Хирш, „The Fabelmans“
Бери Киган, „The Banshees of Inisherin“
Ке Хуј Куан, „Everything Everywhere All at Once“

Најдобар странски филм

„All Quiet on the Western Front“
Германија


„Argentina, 1985“
Аргентина

„Close“
Белгија

„ЕО“
Полска

„The Quiet Girl“
Ирска

Најдобар анимиран филм

„Guillermo del Toro’s Pinocchio“
„Marcel the Shell With Shoes On“
„Puss in Boots: The Last Wish“
„The Sea Beast“
„Turning Red“

Најдобра песна

„Applause“ од „Tell It like a Woman“
„Hold Мy Hand“ од „Top Gun: Maverick“
„Lift Me Up“ од „Black Panther: Wakanda Forever“
„Naatu Naatu“ од „RRR“
„This Иs a Life“ од „Everything Everywhere All at Once“

Најдобар актер во главна улога

Остин Батлер, „Elvis“
Колин Фарел, „The Banshees of Inisherin“
Брендан Фрејзер, „The Whale“
Пол Мескал, „Aftersun“
Бил Нај, „Living“

Најдобра актерка во главна улога


Кејт Бланшет, „Tár“
Ана де Армас, „Blonde“
Андреа Ризбороу, „To Leslie“
Мишел Вилијамс, „The Fabelmans“
Мишел Јео, „Everything Everywhere All at Once“

Најдобар режисер

Мартин Мекдона, „The Banshees of Inisherin“
Даниел Кван и Даниел Шајнерт, „Everything Everywhere All at Once“
Стивен Спилберг, „The Fabelmans“
Тод Филд, „Tár“
Рубен Остлунд, „Triangle of Sadness“

другите номинации и категории можете да ги погледнете ТУКА.

Извор: BBC
Фото: Twitter
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура