X
 14.04.2022 Наука

Научници од Хонгконг создадоа „мек робот“ што може да вади предмети од стомакот на човекот

Истражувачите од кинескиот универзитет во Хонгконг создадоа „мек робот“ од магнетизирана маса.

Тие се надеваат дека во иднина нивниот изум ќе може да се користи за извлекување предмети што луѓето случајно ги проголтале.

Роботот содржи магнетни честички кои се токсични, но бидејќи се покриени со силиконски слој, научниците се надеваат дека роботот ќе биде безбеден.

Потребни се дополнителни тестирања за да се потврди оваа теза.

Извор: ВВС
Фото: BBC/Screenshoot
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука