X
 18.02.2015 Култура

Карневалската манија низ светот


Во тек е сезона на карневали ширум поголемиот дел од светот, особено низ Европа и двете Америки. Овие фестивали обично претставуваат комбинација од локални пагански и религиски обичари и го навестуваат доаѓањето на пролетта. Најголемиот и најпознатиот, карневалот во Рио де Жанеиро, штотуку се одржа. Нам, пак, ни се приближува струмичкиот карневал.

Имаме можност да уживаме во фотографии од карневали ширум целиот свет.

ГАЛЕРИЈА


Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура