X
 20.02.2015 Технологија

Екраните на допир во 1982 година


Во далечната 1982 година, саканата поранешна емисија на Би-Би-Си „Tomorrow's world“ претставила еден фантастичен телевизиски екран. Ова бил еден од првите екрани на допир кој ја одредувал положбата на прстот користејќи светлински зраци наместо отпорноста на екранот.


Работите стануваат уште почудни кога водителот зборува за можните примени на екранот, но не го уништуваме изненадувањето.Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија