X
 20.02.2015 Култура

Слушајте ги големите книжевни класици бесплатно

Онаму кадешто завршува музиката започнуваат аудио книгите. Аудио книгите се присутни одамна. Сме ги имале на плочи, касети, ЦД-ња, мп3, исто како што сме ја имале музиката. Сега, кога светот слуша музика на „Spotify“, не би требало да се чудиме што таму може да се најдат и аудио книги.


„Open culture“ направи листа од повеќе од 60 класични книжевни дела кои може да ги слушате бесплатно во аудио верзија. Доколку постои дело кое отсекогаш сте сакале да го прочитате, но не сте имале сила да го започнете, ова е моментот да го сторите тоа на полесниот начин - со слушање.

Додека се возите во автобус, додека се туширате и додека се подготвувате за излегување - секогаш е добро време за слушање книга, ќе се согласите?

Гордост и предрасуди“ - Џејн Остин

Џејн Ер“ - Шарлот Бронте

Алиса во земјата на чудата“ - Луис Керол

Робинзон Крусо“ - Даниел Дефо

Злосторство и казна“ - Ф. Достоевски

Големиот Гетсби“ - Ф. Скот Фитџералд

Ана Каренина“ - Лев Толстој

Збирка раскази од Марк Твејн


Сите дела пронајдете ги ОВДЕ.


Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура