X
 19.03.2015 Култура

"Game of thrones": Пресверт кон женското лидерство

Во минатата сезона, фразата на серијата „Game of thrones“ беше „All men must die“ (Сите луѓе мора да умрат) поради што голем дел од гледачите мислеа дека таа има двојно значење: дали тоа е инсинуација за непосредно матријархално владеење?

 

гејм


Оваа сезона, се чини дека докажува дека шпекулациите се многу повеќе од „гориво за фантазирање“. Уште еден нов, трејлер од 30 секунди фрла поглед кон феминистичката страна во петтата сезона.

„На седумте кралства им е потребен некој силен, владетел сакан од милиони со силна војска и правилно презиме“, вели Варис.

„Со среќа во неговата потрага“, вели Тирион.

„Кој рече дека е тој?“, прашува Варис како што камерата го насочува вниманието кон Денерис.

 

Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура