X
 15.04.2015 Култура

Балканската фотографија која го обиколила светот

Пред точно 21 година, Балканот била на насловниците ширум целиот свет. Славната фотографија која ја погледнал светот била од жена облечена како на модна писта. Можеби треба да споменеме дека дамата поминува покрај наоружан војник во Сараево.


Мелиха Варешановиќ (59) ја нарекуваат сараевска Софија Лорен поради оваа фотографија. Таа се нашла на листата на најдобри фотографии од популарното списание „Лајф“, а фотографијата која ја направила славна ја направил британскиот фотограф Том Стодарт.

Мелиха воопшто не знаела дека фотографијата со неа станала светски позната.


Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура