X
 18.04.2015 Култура

Домот на 40.000 монаси и монахињи

Можеби звучи неверојатно, меѓутоа ова место навистина постои на Земјата. Сертар, лоциран на околу 600 километри од Ченгду, е дом на едно од најголемите будистички училишта наречено Ларунг Гар будистичка академија, основана во 1980 година.

 

monah


Денес, во училиштето живеат околу 40.000 монаси и монахињи кои се справуваат со тешките климатски услови, само за да го научат Будизмот.

Потребни се околу 20 часа за да стигнете до ова место, меѓутоа откако ќе стигнете, ќе сфатите дека се наоѓате во надреален свет. Тибетанскиот народ го посетува ова место за да се восхитува, додека монасите и монахињите остануваат за да учат. 

 

Линк до галеријата.

Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура