X
 19.04.2015 Наука

На кој начин научниците гледаат еден индивидуален атом?

„The American Chemical Society“ ни донесува интересно видео кое фрла поглед на тоа како научниците се во можност да го видат индивидуалниот атом. Иако важните откритија во врска со атомот биле направени уште во античките времиња, технологијата со кој атомот може да се виде, не била создадена се` до 80-те, со пронаоѓањето на опремата и техниката на моќниот микроскоп.

 

Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука