X
 13.05.2015 Култура

"Недела 13" - Денот кога започна распадот на Југославија

На денешен ден 13. мај 1990 година се одигра натпреварот помеѓу Динамо и Црвена Звезда, овој натпревар за многумина беше повод за распад на Југославија. Американската ТВ мрежа CNN минатата година овој натпревар го стави во петте фудбалски натпревари кои го “смениле текот на историјата“. “Бев подготвен се' да ризикувам. Својот живот, кариера и се' што славата би ми донела само да ја остварам својата идеалистичка цел, хрватската цел“ - ја пренесува CNN изјавата на Бобан.

Ал Џезеира вечерва го промовираше документарниот филм "Недела 13." посветен на овој натпревар.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура