X
 27.07.2015 Култура

Најдобрите американски филмови на сите времиња

Кој е најдобриот американски филм на сите времиња? Според Би-би-си, кои штотуку објавија ранг-листа на најдобри американски филмови, старите филмови сè уште ги победуваат новите. Според 62 меѓународни филмски критичари кои работеле на листата, на врвот се наоѓа „Citizen Kane“ на Орсон Велс.


За целосната листа, ѕирнете ја официјалната интернет-страница на Би-би-си. Ова се најдобрите десет:

10. „The Godfather II“ (Френсис Форд Копола, 1974)
9. „Casablanca“ (Мајкл Куртиц, 1942)
8. „Psycho“ (Алфред Хичкок, 1960)
7. „Singin’ in the Rain“ (Стенли Донен и Џин Кели, 1952)
6. „Sunrise“ (Ф. В. Мурно, 1927)
5. „The Searchers“ (Џон Форд, 1956)
4. „2001: A Space Odyssey“ (Стенли Кјубрик, 1968)
3. „Vertigo“ (Алфред Хичкок, 1958)
2. „The Godfather“ (Френсис Форд Копола, 1972)
1. „Citizen Kane“ (Орсон Велс, 1941)

Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура