X
 07.08.2015 Култура

Што значи да се биде богат денес?


Роберт Дауни Џуниор штотуку беше прогласен за најплатен актер за изминатава година. Тој заработил 80 милиони долари годинава. Но, тоа е само едно делче од она што го заработува Стив Коен, најплатениот менаџер на хеџ-фонд.

Повеќето луѓе не слушнале за Коен, кој заработил 1,3 милијарди долари во 2014 година. Тој е еден од директорите кои заработуваат милијарди во САД. Се проценува дека денешните извршни директори заработуваат 350 пати повеќе од градежните работници во САД.

Нова изложба посветена на 1% од најбогатите луѓе во светот фрла поглед кон нееднаквоста денес. Што значи да се биде екстремно богат денес и како тоа изгледа од другата страна?

ГАЛЕРИЈА


Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура