X
 05.09.2015 Живот

Како светските лидери ја перцепираат правдата?

Карикатуристот Гундуз Агајев нема намера да престане. Тој има создадено толку многу серии илустрации досега, што повторно се враќа на темата за универзалните човекови права, портретирајќи ја Јустиција, римската божица на правдата.

 

putin


„Сум поминал 15-16 подготвувајќи ја оваа серија. Цртав размислувајќи и читајќи за ситуациите во земјите кои имаат проблем со правдата и човековите права. Овие илустрации ја отсликуваат реалната состојба во земјите“. 

 

Линк до галеријата.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот