X
 23.09.2015 Култура

Само една личност во Северна Кореја слуша радио секој ден

кореја

 

Северна Кореја е позната по тоа што е една од најприватните, и најзатворени земји на планетата. Поголемиот дел од луѓето во Северна Кореја немаат пристап до интернетот, или било која форма со која би ја дознале реалноста за надворешниот свет.


Ова значи дека тие не слушаат популарна музика, не гледаат телевизиски емисии или филмови. Сепак, статистиките покажуваат дека само една личност во Северна Кореја секој ден слуша радио.

Очигледното прашање е кој, а уште поочигледниот одговор е - Ким Јонг Ун, лидерот на Северна Кореја. Диктаторот е единствената личност во земјата која има моќ да го одобри користењето на радиото или интернетот. Статистиката покажува дека диктаторот исто така има и канал на Youtube, а неговите омилени музичари се Ед Ширан и Тејлор Свифт. 
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура