X
 01.12.2015 Образование

Најдобриот начин за учениците да се заинтерсираат за математика

Роберт „Г-дин Мак“ МекКарти предава во училиштето Вилард во Беркли, Калифорнија. Тој се разликува од останатите наставници по математика е неговиот метод на учење математика.

 

рап


Тој и` приоѓа на математиката на начин на кој учениците не чувствуваат дека учат математика. Наместо тоа, тој прави тие да ја чувствуваат математиката како дел од нивниот секојдневен живот.

„Математиката е се` што правите. Од времето кога се будите, па се` до времето кога си легнувате“, вели тој.

И кога ќе размислите, навистина е во право. Одлуката како да стигнеме од А до Б, како да ги пресметаме трошоците, на кој начин да ги приготвиме оброците и како да ги решиме проблемите во текот на денот? Тоа е математика. И е навистина насекаде.

Навистина одличен и различен начин да се предава математиката.

 

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование