X
 06.12.2015 Образование

Учење математика со лего коцки

Коцките лего се феноменална детска играчка. Во играњето со нив уживаат и малите и големите. Излегува дека тие не мора да се користат само како играчка, туку и како помошник за учење математика.

Наставничката Алиша Зимерман од САД редовно користи коцки лего за да ги развива математичките вештини на нејзините ученици. Таа вели дека коцките се одлични за објаснување основни математички концепти и пресметувања на начин кој е разбирлив за децата.

Навистина, сè изгледа едноставно!

Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование