15.10.2022 Живот

Вилнус ќе создаде уникатен филм со помош на сите свои жители

Вилнус, главниот град на Литванија, ги поканил сите жители да учествуваат во создавањето нов уникатен филм. Филмот ќе биде наречен „Си беше еднаш во Вилнус“ (Once upon a time in Vilnius) и ќе биде прв филм во историјата на Литванија со толку многу автори.

Идејата е секој жител да испрати фотографии и видеа и на тој начин да придонесе кон мозаикот и содржината на филмот. За да учествуваат, жителите треба да преземат мобилна апликација и да ги прикачат своите видеа и фотографии на апликацијата.

Според креаторите на апликацијата, филмот ќе го прикаже Вилнус на уникатен начин, но и ќе служи како водич за необични места и активности во градот.

По прикачувањето на материјалите на жителите, професионални режисери ќе одберат 700 фотографии и видеа кои ќе бидат вклучени во филмот.

Премиерата е закажана за крајот на идната година. Сите што ќе бидат одбрани за финалниот филм ќе добијат покана за премиерата.

Извор: The mayor
Насловна фотографија: Pixabay