X
 07.01.2016 Технологија

Проверете дали сте привлечни

привлечност

 

Универзитетот за технологија во Цирих создаде апликација која стана вистинска интернет сензација. Апликацијата открива колку години имате и колку сте привлечни, а сето тоа го одредува вештачка интелигенција. Доколку и` се допаднете на машината, не значи дека ќе им се допаднете и на луѓето, и обратно.


Имајте на ум дека програмата не е совршена и може да се „збуни“, односно на некои фотографии не може да го препознае лицето или не сака да ја обработи дадената фотографија, бидејќи на неа не се наоѓа полнолетна личност (сфатете го тоа како комплимент).

ТУКА можете да проверите колку сте привлечни.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија