X
 14.01.2016 Култура

Објавени се номинациите за Оскар 2016-та... Кој е вашиот фаворит?

Утрово беа објавени номинациите за престижната награда Оскар, што секоја година се доделува од страна на Академијата за филмска уметност.

 

оскар


Оваа година водител на на церемонијата што ќе се случи на 28 февруари ќе биде актерот Крис Рок. Церемонијата ќе се одржи во „Dolby“ театарот во Холивуд.

Најдобар филм

„The Big Short“
„Bridge of Spies“
„Brooklyn“
„Mad Max: Fury Road“
„The Martian“
„The Revenant“
„Room“
„Spotlight“

Најдобар режисер

Адам Мекеј - „The Big Shiort“
Џoрџ Милер - „Mad Max: Fury Road“
Алехандро Ињариту - „The Revenant“
Лени Абрамсон - „Room“
Том Мекарти - „Spotlight“

Најдобар актер во главна машка улога

Брајан Кренстон - „Trumbo“
Мет Дејмон - „The Martian“
Леонардо ди Каприо - „The Revenant“
Мајкл Фасбендер - „Steve Jobs“
Еди Редмејн - „The Danish Girl“

Најдобра актерка во главна женска улога

Кејт Бланшет - „Carol“
Бри Ларсон - „Room“
Џенифер Лоренс - „Јoy“
Шарлот Ремплинг - „45 Years“
Серше Ронан - „Brooklyn“

Најдобар актер во споредна машка улога

Кристијан Бејл - „The Big Short“
Том Харди - „The Revenant“
Марк Рафало - „Spotlight“
Марк Рејланс - „Bridge of Spies“
Силвестер Сталоне - „Creed“

Најдобра актерка во споредна женска улога

Џенифер Џејсон Ли - „The Hateful Eight“
Руни Мара - „Carol“
Рејчел МекАдамс - „Spotlight“
Алисија Викандер - „The Danish Girl“
Кејт Винслет - „Steve Jobs“
 
Најдобар странски филм

„Embrace of the Serpent“ - Колумбија
„Mustang“ - Франција
„Son of Saul“ - Унгарија
„Theeb“ - Jordan
„A war“ - Данска

Најдобри визуелни ефекти

„Ex Machina“
„Mad Max: Fury Road“
„The Martian“
„The Revenant“
„Star Wars: The Force Awakens“

Најдобро адаптирано сценарио


„The Big Short“
„Brooklyn“
„Carol“
„The Martian“
„Room“

Најдобро оригинално сценарио

„Bridge of Spies“
„Ex Machina“
„Inside Out“
„Spotlight“
„Straight Outta Compton“

Најдобра костимографија

„Carol“
„Cinderella“
„The Danish Girl“
„Mad Max: Fury Road“
„The Revenant“

Најдобра песна


„Earned It,“ Fifty Shades of Grey
„Manta Ray,“ Racing Extinction
„Simple Song No. 3,“ Youth
„'Til It Happens to You," The Haunting Ground
„Writings on the Wall,“ Spectre

Колку за потсетување, минатиот викенд се одржа Златен Глобус на кој апсолутен победник беше „The Revenant“ кој доби 3 Златни глобуси - за најдобар актер, за најдобар режисер и за најдобар филм. Можеби оваа година ќе му се посреќи на Леонардо Ди Каприо и конечно ќе го освои долгоочекуваниот Оскар.

 

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура