09.03.2016 Образование

Доволно паметни за Менса? Проверете со тест

Мислите дека сте интелигенти? Ова е вашата шанса да проверите дали може да станете дел од најинтелигентните луѓе во светот како дел од Менса. Од Менса организираат тестови со кои секој може да си ја провери интелигенцијата, а доколку резултатите се добри, се станува член.

Тестовите на Менса се состојат од два вида тестирање - едното го тестира вербалното размислување, додека другото, со дијаграми и без зборови ја проверува визуелната логика. Кандидатите треба да добијат резултат во најдобрите 2% за да им биде понудено членство.

Во продолжение најдете извадок од еден тест на англиски јазик. Познавањето на јазикот е задолжително е важно во овој случај.

Одговори:

1. 49 - сите се квадратни броеви.
2. Band.
3. Amenity
4. Use - sue
5. 125 – A = 20, B = 30 and C = 45.
6. 15 - бројот е збир на алфабетските места меѓу првата и втората буква.
7. 4 - помножете го првиот број со вториот за да ги добиете третиот и четвртиот.
8. G - овие букви се појавуваат од десно кон лево во средниот ред на тастатурата.

Подготвил: Драгана Петрушевска