20.05.2016 Култура

Дали Бетовен навистина бил глув кога компонирал?

Доколку има еден факт за Бетовен кој сите го знаеме е дека тој бил глув. Но, колку глув бил? Како комуницирал со луѓето? Како ја компонирал неговата музика?

Бетовен бил роден во 1770 година и се запознал со музиката на мала возраст од страна на неговиот татко, кој бил професор по пијано и виолина и тенор. Младиот Бетовен бил чудо од дете кога станувало збор за музиката. Неговиот прв јавен концерт го имал во Бон кога имал седум години. Тој ја продолжил својата музичка кариера и научил да компонира.

До 1791 година, Бетовен ги компонирал повеќето од неговите познати дела. Во 1975, тој имал јавна изведба во Виена за прв пат. Сите овие успеси биле достигнати кога тој имал добар слух. Ова наскоро се сменило. Во 1796 година, Бетовен започнал да споменува во писма дека слуша зуење, но дури во 1801 година започнал да го губи слухот.

Вистинската причина за губењето на слухот не е позната. Не е познато ниту кога точно оглувел. Неговиот слух се губел до 1810-те, а тој продолжил да бара лекарска помош до 1822, кога композиторот конечно прифатил дека неговиот слух никогаш нема да се подобри и престанал да посетува лекари.

Неговата музика, која е поделена во три периоди, е соодветна на постепеното губење на неговиот слух. Првиот период е до 1803, кога можел да слуша и неговата музика се карактеризира со повисоки ноти. Средниот период започнал околу времето кога Бетовен започнал да го губи слухот и трае до пред 1820-те години, кога се соочил со фактот дека го изгубил слухот. Овој период се карактеризира со пониски ноти. Причината за тоа е фактот дека високите ноти му пречеле, што го открил на својот лекар во едно писмо.

Последниот период започнал пред 1820 година. За време на овој период, неговата музика повторно започнала да вклучува високи ноти. Тој не бил целосно глув на почетокот на овој период, но изгубил голем дел од слухот дотогаш. Враќањето на високите ноти покажува дека тој „слушал“ со своето внатрешно уво наместо навистина да ја слуша музиката која ја компонирал. Деветтата симфонија, една од неговите најпознати, била компонирана за време на неговиот последен период.

Губењето на неговиот слух била причина за него да започне да комуницира со луѓето преку писма. Така, останале многу писма и белешки кои ни даваат поглед во животот на Бетовен. Тој починал во 1827 година.

Подготвил: Драгана Петрушевска

Култура