X
 05.08.2016 Култура

Кои се најскапите згради во светот?

Ниту една зграда во Европа не е доволно скапа за да се појави на листата на најскапите структури во светот. На листата доминираат облакодери и згради во Америка, Азија и Блискиот Исток.

 

zgradi


Џамијата Масџид ал-Харам во Мека се наоѓа на врвот на листата на најскапите згради во светот. За изградба на оваа зграда биле потребни 75 милијарди фунти.

Овој верски објект во центарот на Саудиска Арабија опфаќа 356.800 квадратни метри и претставува најголемата џамија во светот, а вклучува огромен отворен и затворен простор за молитва.

Секоја зграда наведена на листата чини повеќе од 1.2 милијарди фунти за изградба.

Географски различни но обединети во мешавината од спектакуларна архитектура, како и бројот на катови, овие најскапи згради истовремено се и некои од највисоките згради на планетата.

 

Линк до галеријата.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура