X
 16.04.2020 Култура

Како би изгледала Големата пирамида во Гиза ако била довршена?

Големата пирамида во Гиза е најстарото од седумте светски чуда. Таа претставува симбол на моќ и нејзе ѝ се восхитувале многу големи луѓе во историјата. Многумина претпоставуваат дека пирамидите не биле изградени од луѓе, туку од вонземјани или богови. Сепак, експертите покажале дека тие биле изградени од луѓе со големи вештини.

Се верува дека Големата пирамида во Гиза не била завршена. Во видеото во продолжение се покажува како би изгледала доколку ја завршеле.


Извор: openculture.com 
Фото: Pixabay
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура