X
 12.01.2017 Образование

Во Јапонија се наоѓа градинката од соништата на секое дете

Градинката наречена „Ring around a tree“ е отворена градинка на покрив која се наоѓа во Токио, Јапонија.

Во оваа градинка, децата имаат неограничен простор за учење и играње. Градинката нема ѕидови туку мебел со кој се одделени училниците.

Со оглед на тоа што децата често пати се вознемируваат и стануваат анксиозни во затворен и тивок простор, градинката се води според мотото: „Дај му ја на детето слободата да се движи и способноста да донесува сопствени одлуки“.

 

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование