X
 15.02.2017 Култура

Најголемите брендови од секоја земја во светот

Во денешното глобално општество, брендовите доминираат во се`. Но, кои се најголемите брендови од секоја земја во светот?

бренд

Мапата погоре го открива токму тоа.

„Секој прикажан бренд е најголемата компанија од матичната земја. Секоја земја има големина со цел да се одрази глобалната вредност на нејзиниот најголем бренд (поголем значи поголема вредност, секако). Боите ја прикажуваат силата на брендот, од максимум 100.

„Google“ во Америка е на врвот, „Samsung“ во Јужна Кореја е на второ место, а кинеската банка „ICBC“ е на трето место. 
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура