X
 06.06.2017 Култура

Запознајте ја девојката која ги руши сите модни стереотипи

Нејзиното име е Мелани Гајдос, и таа е храбрата девојка која се соочи со модната индустрија и ја освои.

мелани

Мелани има 28 години и се бори со генетско нарушување наречено ектодермална дисплазија, од која боледува уште откако се родила.

Ова ретко генетско нарушување спречува развивање на забите, ноктите, порите, 'рскавицата и коските. И покрај тоа што била стигматизирана целиот нејзин живот од нејзиниот изглед, таа одлучила дека болеста нема да ја ограничи, па пред 4 години стана модел.

Линк до галеријата.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура